Najczęściej czytane

Technologie

podniesienie efektywnosci produkcji w piekarni

Automatyzacja, nadzorowanie jakości i efektywniejsze wykorzystanie surowców – to główne atuty, które Klient firmy Pneumat osiągnął, implementując innowacyjne podejście zaproponowane przez lidera pneumatyki w Polsce. W przedsiębiorstwie spożywczym specjalizującym się w produkcji ciast, formy muszą być odpowiednio natłuszczone olejem przed procesem pieczenia. Wcześniej zadanie to wykonywane było w sposób manualny przez personel. Odkryj, jak rozwiązanie Pneumat umożliwiło automatyzację tego kluczowego etapu!

 

W piekarniach i zakładach produkujących wypieki na skalę przemysłową, produkcja to skomplikowany proces składający się z wielu różnorodnych etapów. Jednym z nich jest kluczowe natłuszczanie form ciastkarskich przed etapem pieczenia. Choć ten krok może być realizowany manualnie przez pracowników, zazwyczaj za pomocą ręcznych rozpylaczy oleju, takie podejście niesie ze sobą ryzyko zwiększenia kosztów i spadku jakości. To dlatego, że pracownicy mogą dozować olej w różnorodny sposób, bazując na osobistych odczuciach. Ominięcie tego problemu jest jednak możliwe, dzięki stosunkowo prostym innowacjom. Zachęcamy do lektury artykułu, by dowiedzieć się, jakie to rozwiązania!

 

pneumat

 

Ustalono, że manualne aplikowanie oleju przez pracowników w zakładzie naszego Klienta, produkującego słodkie wypieki, było niewystarczająco efektywne. Zdecydowano zatem na zaktualizowanie tego etapu poprzez wprowadzenie prostego, zautomatyzowanego systemu.

Jaki stan rzeczy zastała firma Pneumat:

1. W obiekcie produkcyjnym naszego Klienta wypiekane są różnorodne ciastka.

2. Pieczywo jest pieczone w formach, używając do tego przemysłowych pieców.

3. Przed umieszczeniem ciasta w formach, te są pokrywane warstwą oleju.

4. Olej jest nanoszony przez pracowników ręcznie, korzystając z pneumatycznych pistoletów dozujących.

5. Jakość tego procesu jest zmienna: niektórzy pracownicy nanoszą za małą ilość oleju, podczas gdy inni stosują go nadmiernie lub w sposób nierównomierny.

 

 

Jak firma Pneumat zoptymalizowała proces u Klienta:

W celu ulepszenia metody aplikacji oleju, zdecydowaliśmy się na pełną automatyzację tego etapu. Kluczowym elementem stała się dysza rozpylająca o oznaczeniu DP 2005. Skonstruowano kompleksowy system, obejmujący wiele dysz rozpylających, kontrolowanych przez centralną jednostkę zaworową. Wprowadzenie tego rozwiązania umożliwiło nie tylko standaryzację jakości procesu, ale także znaczącą redukcję zużycia oleju.

 

dysza rozpylająca

Dysza rozpylająca zastosowana w przemyśle piekarniczym

 

 

wyspa zaworowa dla przemysłu spożywczego

Wyspa zaworowa wykorzystana w branży spożywczej

Zaletą wprowadzenia automatyzacji w procesie rozpylania jest możliwość ścisłej kontroli jakości. W przypadku manualnej obsługi, błąd ludzki staje się niemal nieunikniony w dłuższym lub krótszym okresie czasu. Operator w pewnym momencie może nie być skoncentrowany, co skutkuje nieodpowiednim lub nierównomiernym nałożeniem substancji. Automatyzacja znosi to ryzyko, zapewniając konsekwentne i precyzyjne stosowanie materiału. Co więcej, zaawansowane systemy natrysku można dostosować tak, aby minimalizować zużycie substancji, co jest trudne do osiągnięcia przy ręcznym dozowaniu, gdzie często używa się więcej materiału niż to konieczne. W kontekście rosnących kosztów pracy, zautomatyzowane rozwiązania okazują się coraz bardziej ekonomiczne.

Jakie są inne zastosowania dla tego zautomatyzowanego systemu natryskiwania?

Zautomatyzowane techniki dozowania substancji za pomocą dysz mogą być użyteczne w różnorodnych kontekstach, gdzie kluczowa jest konsekwencja i równomierność aplikacji. Można je spotkać nie tylko w przemyśle spożywczym, ale także w sektorach kosmetycznym, farmaceutycznym, chemicznym, motoryzacyjnym i wielu innych dziedzinach przemysłu.

Wprowadzone dysze rozpylające oraz wyspy zaworowe nie tylko zoptymalizowały proces, ale zapewniły kontrolę jakości, automatyzację procesów, zmniejszenie kosztów. Oba produkty kupisz w sklepie internetowym dla firm - Pneumat na https://www.pneumat.com.pl/sklep_internetowy

Oferujemy szereg produktów z dziedziny pneumatyki, techniki próżniowej czy chemii dla branży spożywczej. Nie jesteśmy jedynie dystrybutorem pneumatyki, ale i producentem sprężyn gazowych oraz siłowników pneumatycznych i beztłoczyskowych liniowych. Serdecznie zachęcamy do kontaktu z ekspertami Pneumat!

Szukaj - Baza Firm

Przepisy - Pieczenie