Najczęściej czytane

Technologie

piec konwekcyjno-parowy

W profesjonalnej kuchni nie może zabraknąć takiego urządzenia, jak piec gastronomiczny, pozwalający na fachową obróbkę termiczną żywności. Jakie rodzaje urządzeń tego rodzaju można spotkać w gastronomii?

 

Piec gastronomiczny – niezbędny w każdej kuchni profesjonalnej

Piec gastronomiczny jest bez wątpienia jednym z najważniejszych urządzeń w każdej profesjonalnej kuchni. Podstawowym zadaniem sprzętu tego typu jest prawidłowa obróbka termiczna produktów spożywczych. Innymi słowy, poprzez podgrzewanie oraz pieczenie, piec gastronomiczny umożliwia przyrządzanie różnego rodzaju potraw. Decydując się na wybór konkretnego modelu, warto wziąć pod uwagę szczegółowe wymagania konkretnej kuchni. Rodzaj serwowanego menu może mieć tu spore znaczenie, jednak to od kucharzy powinno zależeć ostatnie zdanie związane z wyborem konkretnego rodzaju pieca gastronomicznego do restauracyjnej kuchni lub podobnego obiektu działającego w sektorze związanym z gastronomią.

Rodzaje przemysłowych pieców gastronomicznych

Wśród pieców gastronomicznych o charakterze przemysłowym, czyli takich, które przystosowane są do intensywnej eksploatacji, można wymienić kilka ich rodzajów, w tym, na przykład:

  • gastronomiczne piece konwekcyjne – czyli urządzenia wykorzystujące zjawisko konwekcji; w takich urządzeniach strumień ciepłego powietrza jest rozprowadzany po całej komorze, zapewniając równomierną obróbkę termiczną dowolnego produktu; stosowanie pieców konwekcyjnych pozwala na szybkie przygotowywanie jedzenia, jak również jego podgrzewanie tak, by potrawa została ogrzana od środka, a nie tylko z zewnątrz,
  • przemysłowe piece gastronomiczne konwekcyjno-parowe – czyli urządzenia o nieco bardziej zaawansowanej funkcjonalności, niż piece konwekcyjne; w tym przypadku, poza wprawianiem w ruch poziomy ciepłego powietrza, użytkownik może też wykorzystać opcję „naparowania” komory, która dzięki temu utrzymuje również odpowiedni poziom wilgotności – co przekłada się na zachowanie w potrawie jeszcze głębszego smaku i aromatu,
  • piece wędzarnicze – inaczej wędzarnie; sprzęt stosowany znacznie rzadziej, zwykle w obiektach serwujących określony rodzaj kuchni (kuchnia polska, gruzińska) i oferujących samodzielnie przygotowywane wędliny i wędzone ryby.

Nie sposób również nie wspomnieć o specjalistycznych piecach do pizzy. Owe piece gastronomiczne są zaprojektowane tak, aby zapewnić jak najwyższą jakość pieczenia, zgodnie z tradycyjną włoską sztuką przyrządzania pizzy. Siłą rzeczy piece gastronomiczne do pizzy są zazwyczaj wykorzystywane jedynie w lokalach specjalizujących się w tego rodzaju potrawach kuchni włoskiej.

Jak wybrać odpowiedni piec gastronomiczny?

Dostępne w sprzedaży profesjonalne, przemysłowe piece gastronomiczne dostosowane są do bardzo specyficznych wymogów, zapewniając jednocześnie niezwykłą wytrzymałość i trwałość w przypadku intensywnego użytkowania. Takie piece są solidne i wydajne. Wybierając odpowiedni piec gastronomiczny należy zwrócić uwagę na jego konstrukcję, parametry pracy, a także dostępne opcje podstawowe i dodatkowe. Ponieważ zakup tego rodzaju urządzenia jest inwestycją, nie zawsze warto oszczędzać i wybierać tylko najtańsze modele. Podsumowując, wybór odpowiedniego pieca gastronomicznego zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj gotowanych potraw, wymagania dotyczące jakości pieczenia czy wielkość kuchni. Ważne jest, aby dobrze rozważyć potrzeby i zdecydować się na model, który najlepiej je spełni. Pamiętaj, że odpowiedni piec to podstawa dla przygotowywania doskonałych potraw, a zadowolenie klientów jest przecież najważniejsze.

Szukaj - Baza Firm

Przepisy - Pieczenie