Najczęściej czytane

Porady

Doskonale znany nam chleb to podstawa naszej diety. Trudno wyobrazić sobie życie bez codziennej porcji tak pożywnego i smacznego specjały, jakim jest świeże pieczywo. Ten wypiek jest uznawany za jeden z najstarszych produktów spożywczych znanych ludzkości. Wiadomo, że już w czasach prehistorycznych człowiek uprawiał zboża. Najpierw sporządzano z nich polewki, a następnie – pierwsze wypieki.

Chleb, w postaci zbliżonej możliwie jak najbardziej do współczesnej, znany był już w starożytnym Egipcie. Przepis na ten wypiek był dość prosty, a jego głównym składnikiem była mąka z dodatkiem drożdży. Ten sposób wypiekania chleba szybko trafił do krajów europejskich, a poszczególne ludy przez wieku pracowały nad udoskonaleniem przepisu na ten wypiek. Wypiekaniem chleba zajmowali się również Słowianie, a wyjątkowe przywiązanie do niego jest typowe dla polskiej kultury do dziś. Bochenek chleba na stole to ważny symbol, główna ozdoba stołu – nic zatem dziwnego, że pojawia się on nawet w trakcie najważniejszych uroczystości. Jest podstawą kanapek, a wielu z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie codziennego menu bez jego udziału. Chleb znany jest też obecnie w wielu odmianach. Świeży, pszenny chleb musi się liczyć z konkurencją znacznie zdrowszego chleba razowego. Coraz bardziej popularne staje się również pieczywo chrupkie, które na stały zagościło w planie niejednej diety odchudzającej. Szeroki wybór sprawia, że pieczywo może nas zaskoczyć swą różnorodnością, a chleb może stać się wyjątkowo atrakcyjnym i wszechstronnym składnikiem naszej diety.

Po kilku dniach od zakupu chleb staje się czerstwy, poniżej kilka sposobów jak możemy wykorzystać czerstwy chleb.

Zalety czerstwego chleba

  • Nigdy nie wyrzucaj czerstwego chleba, może być on bowiem wykorzystany na wiele sposobów.
  • Lekko czerstwy chleb znakomicie nadaje się jako dodatek do gorących zup (barszczu, żurku) i niektórych potraw, na przykład bigosu.
  • Na czerstwe kromki można położyć jajko, włożyć na parę minut do nagrzanego piekarnika. W ten sposób powstają smaczne tosty. Podawać na gorąco, z odrobiną masła na wierzchu, doprawione pieprzem i solą.
  • Pajdy czerstwego chleba można też zamoczyć w mleku i dodawać do kotletów mielonych, dzięki czemu będą one odpowiedni pulchne i delikatne.
  • Czerstwy chleb może służyć także jako pokarm dla zimujących ptaków, czyli połączenie przyjemnego z pożytecznym

Szukaj - Baza Firm

Przepisy - Pieczenie