Najczęściej czytane

Porady

Na pytanie: "Czy warto kupić chleb za zakwasie", odpowiedź może być tylko jedna - oczywiście że tak. Chleb wyprodukowany tym sposobem, to nie tylko uczta dla podniebienia lecz także wymierne korzyści zdrowotne. Kto miał okazje spróbować prawdziwego chleba na zakwasie zapewne zapamiętał niepowtarzalny smak i aromatyczną skórkę. Taka pajda maźnięta masełkiem ze szczyptą soli to czysta rozkosz.

Pieczywo to wymaga więcej czasu i uwagi w procesie produkcji niż wypiek chleba drożdżowego czy z gotowych mieszanek. Nie może zatem dziwić nieznacznie wyższa cena, ten produkt jest tego wart.

Trzeba mieć świadomość, że wypieki na zakwasie z całym bogactwem mikro i makroelementów są lepiej przyswajalne niż produkty drożdżowe.

Także dodatek ziaren słonecznika, sezamu czy dyni znacząco podnosi wartości odżywcze. Błędnym jest przekonanie iż chleb na zakwasie to chleb ciemny i ciężki. Wybór mamy naprawdę szeroki, od chlebów jasnych, lżejszych do typowo ciemnych, w dużej mierze lub też w 100% z mąki razowej. Z ciasta zakwaszonego można upiec wszystko nawet najzwyklejszy precel.

Oprócz wrażeń smakowych i korzyści dla zdrowia należy tu również wspomnieć o innej niezmiernie ważnej rzeczy. Mianowicie chleb na zakwasie dłużej zachowuje swoją świeżość i jeśli będziemy go prawidłowo przechowywać nie powinien spleśnieć a jedynie zestarzeć się, ale wtedy jest równie pyszny, dla niektórych nawet bardziej niż chleb świeży. Dla tego smaku i aromatu warto odwiedzić dobrą piekarnię.

Zakwas chlebowy:

  • Zakwas chlebowy – to ciasto żytnie w niedużej ilości, które pozostawimy z poprzedniego wypieku lub zakwas z mąki żytniej, posiadający bakterie kwasu mlekowego i dzikie drożdże, używany do przygotowania ciasta.
  • Fermentacja bakteryjna - fermentacja mlekowa, trwająca wiele godzin, doprowadza do rozkładu kwasu fitynowego, umożliwiając powstawanie wchłanialnych form mikroelementów zawartych m.in. w ziarnach zbóż i roślinach strączkowych.
  • Z mikroelementami (takim jak żelazo, cynk, miedź), kwas fitynowy tworzy nierozpuszczalne sole - fityniany, blokując ich wchłanianie.

Szukaj - Baza Firm

Przepisy - Pieczenie