Najczęściej czytane

Porady

dieta bezglutenowa

Osoby z nadwrażliwością na gluten czy też takie, które ze względu na celiakię nie mogą absolutnie przyjmować w żywności tego białka roślinnego, szukają alternatywnych produktów spożywczych. Takich, które glutenu są właśnie pozbawione. Optymalny wybór zapewnić może dobrze wyposażony sklep bezglutenowy – także internetowy, który może oferować znacznie więcej wyrobów niż sklepy stacjonarne.

 

Dieta bezglutenowa – na czym polega?

Dieta bezglutenowa, w przeważającej części przypadków, stosowana jest ze wskazań medycznych. Stosują ją osoby chorujące na celiakię, czyli schorzenie objawiające się całkowitą nietolerancją na gluten. Drugą grupę stanowią osoby z alergią na pszenicę i jej pochodne oraz nadwrażliwe na gluten, jednak bez podłoża chorobowego, jakim jest celiakia. Gluten jest białkiem (a mówiąc dokładniej jest to grupa białek sklasyfikowanych pod wspólną nazwą) występującym w różnych gatunkach zbóż, chociaż przyjęło się twierdzenie, że za jego obecność odpowiada wyłącznie pszenica. Niestety, zawierają go także żyto czy jęczmień. To oznacza, że dieta bezglutenowa nie powinna zawierać składników pochodzących od tych roślin – tyczy się to nie tylko mąki, ale i kasz. Dieta bezglutenowa może zatem opierać się na produktach, w których glutenu nie ma lub jego zawartość jest tak minimalna, że nie wywołuje reakcji alergicznych. Naturalnie wiele roślin nie zawiera glutenu i wśród nich warto wyróżnić na przykład ryż, proso, komosę ryżową czy orzechy (migdały, kokos). Powstające z nich półprodukty, w tym przede wszystkim mąka, zastępują składniki mogące zawierać gluten. Dzięki temu producenci mogą oferować konsumentom duży wybór produktów bezglutenowych, które niewiele różnić się będą w formie czy smaku od wyrobów, nazwijmy to, tradycyjnych.

Produkty bezglutenowe

Każdy sklep bezglutenowy powinien mieć w swojej ofercie przede wszystkim produkty bez glutenu (często w takich obiektach znajduje się jednak również zdrowa żywność innego rodzaju, w tym wyroby pszeniczne, dlatego tak ważne jest dokładne czytanie etykiet i składów!). W obecnych czasach dieta bez glutenu nie musi oznaczać rezygnacji z ulubionych potraw, przekąsek i słodyczy. Produkty bezglutenowe są teraz w stanie zastąpić niemal każdy rodzaj produktu spożywczego, który standardowo ma w swoim składzie niewskazane białka roślinne. Tym samym sklepy bezglutenowe oferują wyroby takie, jak na przykład:

  • bezglutenowe płatki śniadaniowe,
  • pieczywo bezglutenowe,
  • chipsy bez glutenu,
  • gotowe dania bezglutenowe – pierogi, zupy, sosy i inne,
  • słodycze bez glutenu,
  • makarony bezglutenowe,
  • produkty instant pozbawione glutenu.

Warto wiedzieć, że każdy produkt bezglutenowy jest bardzo dokładnie oznakowany. Na opakowaniu takiego wyrobu znajdziesz symbol przekreślonego kłosa zboża. To znak, że producent zadbał o to, by w trakcie procesu technologicznego poszczególne składniki nie miały styczności z produktami mogącymi zawierać gluten, a do produkcji wykorzystano odpowiednie surowce.

Czy dieta bezglutenowa jest dla każdego?

Swego czasu zapanowała moda na eliminację glutenu z codziennej diety przez osoby nie mające ani celiakii, ani nadwrażliwości na ten rodzaj białka, czyli bez medycznego uzasadnienia. Jest to o tyle groźne, ponieważ ograniczenie spożywania pszenicy oraz innych produktów zawierających gluten może prowadzić do poważnych niedoborów – witamin B6, B12 czy ryboflawiny. O wprowadzeniu w życie diety pozbawionej glutenu zawsze powinien decydować lekarz.

Szukaj - Baza Firm

Przepisy - Pieczenie